Portál pro uživatele dopravy a přepravy materiálu, strojů a zařízení, minerálů a surovin, těžebního, stavebního průmyslu a důlní činnosti česky deutsch english


Rozšířené ...
Výrobky a služby kategorie i-TES: Internetový Technicko-Ekonomický Server

Výrobky a služby kategorie

Výrobky a služby kategorie Navíječ/ odvíječ

Čítače odvíjení se používají tam, kde je třeba odvinout kontinuální materiál za účelem dalšího zpracování, nebo když je třeba jej po zpracování opět navinout. Děje se tak např. v papírenském a textilním průmyslu a v provozech zpracujících textil nebo plech. Velký význam v těchto aplikacích má stálá rychlost přepravy materiálu. Otáčky role s navinutým materiálem se mění v nepřímé úměře k poloměru. Aby nemohlo dojít k přetržení materiálu, probíhá odvíjení naprosto bez rázů a tahová síla zůstává stále stejná. Na příkladu dvou odvíječů je v následujících odstavcích popsáno řešení tohoto typu pohonu.



 

    • Nekonečné, např. v papírenském stroji. Role se nepřetržitě odvíjí s konstantní obvodovou rychlostí. Rádius se určí výpočtem v programu IPOSplus® měniče MOVIDRIVE®. Otáčky n1 a n2 a průměr d0 stahovacího válce jsou známé.
    • Taktované, např. u řezačky formátů. Odvíječ se musí cyklicky spouštět a zastavovat. Taktované další zpracování vyžaduje použití zvláštních opatření, aby byla zaručena přeprava materiálu bez rázů. Jedním z těchto opatření je vedení materiálu přes kompenzační válec, který jako mezizásobník vyrovnává kolísání tahové síly a zátěžové rázy taktovaného provozu.
Řešení s měničem MOVIDRIVE® předpokládá, že odvíječ i stahovací válec jsou poháněny jedním motorem. Oba pohonové měniče MOVIDRIVE® jsou spojeny se standardně dostupnou systémovou sběrnicí (SBus). Díky výměně dat mezi měniči není zapotřebí používat na trase externí snímače. Případné přetržení pásu měnič rozpozná. Automatický asistent zakládání zajistí rychlé pokračování odvíjení.




 

Při taktovaném dalším zpracování je vedení rozšířeno o kompenzační válec. Tento kompenzační válec slouží jako mezizásobník pro vyrovnávání zátěžových rázů a kolísání tahové síly, které vzniká vlivem taktovaného provozu. Poloha kompenzačního válce je zjišťována potenciometrem a signál je předáván na měnič MOVIDRIVE® navíječe.




 

Je zde využívána důležitá vlastnost pohonových měničů MOVIDRIVE®, a sice polohovací a sekvenční řízení IPOSplus®. Díky tomuto řízení je měniče MOVIDRIVE® skutečným čítačem odvíjení. Program IPOSplus® v měniči MOVIDRIVE® vypočte na základě otáček odvíječe a stahovacího válce a na základě zadané maximální přípustné tahové síly (např. přes průmyslovou sběrnici řízení PLC) požadovanou hodnotu krouticího momentu resp. otáček odvíječe.




 

    • Zařízení MOVIDRIVE® si přes systémovou sběrnici vyměňují data pro regulaci krouticích momentů a otáček.
    • Poloměr válce si měnič MOVIDRIVE® vypočítá sám. Není zapotřebí žádná další měřicí technika.
    • V aplikacích bez kompenzačního válce integrované řízení momentů, i pro standardní třífázový motor se snímačem.
    • V aplikacích s kompenzačním válcem integrovaný PI regulátor pro regulaci otáček odvíječe.
    • Kompletní řízení pohybů provádí program IPOSplus® v měniči MOVIDRIVE®.
    • Bezpečný provoz třífázových asynchronních motorů i v oblasti slábnutí pole.
    • Přetržení pásu se automaticky rozpozná a spustí se zaváděcí asistent.
    • Je možné jednoduché napojení do nadřazených řídicích systémů prostřednictvím sběrnice.


 


Zdroj dat
http://www.sew-eurodrive.cz/produkt/nav-je-odv-je.htm


i-TES | Varga Tomáš: Tel.: +420 777 748 228 | vaga@swissconsulting.cz | http://www.i-tes.com


 © 2006-2024 Insion